Malta dil okulu konaklaması hakkında bilgiler

Malta dil okulu konaklaması hakkında internet üzerinde çok az bilgi bulunur. Bunun ilk nedeni son yıllarda Malta’daki neredeyse tüm okullarda konaklama binaları ile ilgili köklü değişiklikler yapılmasıdır. Bir çok okul konaklamaları için yeni binalar aldı ve diğer okullarda binalarını satan, değiştiren, yeni daireler alan okullar bulunuyor. Seçilen konaklama en az eğitim kadar önemli taşıyabilir. Malta’da bir günün sonunda rahat dinlenmek ve huzurlu zaman gerçirmek gerekir. Bu sayede dil eğitimi performansınız artacaktır. Konaklamalar Malta yaşam masrafları içinde önemli yer tutar. Aşağıda konaklamaları ve fotoğraflarını görüntüleyebilir, konaklamalar hakkında bilgiler okuyabilirsiniz.

Malta’da öğrencilere nasıl bir konaklama sunuluyor?

Malta’da dil okulu için eğitime gelen öğrenciler 5 tip konaklamada kalabilir.

  • Öğrenci yurtları – apartman daireleri
  • Aile yanı konaklamalar
  • Özel daire
  • Otel
  • Öğrencinin bulacağı özel daire
malta dil okulu öğrenci konaklaması
Malta Dil okulu Öğrenci Konaklaması – Ese Residence

Öğrenci yurtları – apartman daireleri

Öğrenci yurtları ya da apartmanları Malta’da favori öğrenci konaklamasıdır. Dil okuluna 5-15 dakika yürüme mesafesindedir, yakındır. Okullar 5-6 dairelik bir apartmanı alarak yarı kontrollü öğrenci yurtlarına dönüştürür. Evleri tekrar dekore edilir, öğrencilerin bir arada kalabileceği dairelere dönüşür. Genellikle Malta öğrenci apartmanları 3 öğrenci odası, bir salon, 2 banyo, bir mutfak ve bir ya da iki balkondan oluşur. Her dairede 2 öğrenci kalır. Öğrenciler konaklama bedeline ilave ücret ödeyerek odaları tek kişi kalacakları şekilde kiralayabilirler. Örnek öğrenci dairesi bilgi sayfasını inceleyerek bilgi ve fotoğraflara ulaşılır. Neredeyse tüm okullarda benzer konaklamalar sunulmaktadır.

Öğrenci yurtlarında tüm faturalar okula aittir. Teknik sorunlar ve aksaklıklar yine okul tarafından çözülür.

Öğrenci evi nüfusu

Malta öğrenci dairelerinde en fazla 6 kişi kalır. Eğer daire 3 oda, 1 salon, 2 banyo’dan oluşuyorsa ulaşılabilecek en yüksek sayı budur. Çoğunlukla dairelerde daha az oda olabilir. Odalardan birini ya da ikisini tek kişilik satın alan öğrenciler olabilir ya da dairedeki bir oda arkadaşınızın yanı belki tüm oda boş olabilir. Ev nüfusu bu gibi nüfusu azaltan nedenler ile genellikle tam kapasitenin altında olur.

Öğrenci dairelerinde banyoların kullanımı

Her evde 2 banyo bulunur. Bu banyolar odalar arasında paylaşılır. Herkesin gireceği banyo belli olur ve bu sayede her banyoyu en fazla 3 kişi kullanabilir. Evde mevcut az olduğu için banyo ya da mutfakları pis bırakarak gitmek mümkün değildir. Elbette öğrencilerin temizlik ve düzen ile ilgili ortak kararlar almaları beklenir. İletişim kuramadığınız durumlar olduğunda bize ve okula bildirerek yönetimin uygun bir çözüm, karşıdaki öğrenciye uyarı ya da ev değişikliği yapmasını isteyebilirsiniz.

Öğrenci yurtlarında mutfak kullanımı

Her daireye düşen bir mutfak bulunmaktadır. Bu mutfaklar her öğrencinin kullanımına açık, tam donanımlı ve eksiksizdir. Bir öğrenci malta öğrenci konaklamalarındaki mutfağı kullanarak tüm gıda ihtiyacını pişirebilir, hazırlayabilir.

Malta Öğrenci konaklamasında güvenlik

Malta’da öğrenci apartmanlarında çoğunlukla bir resepsiyon olmaz. Çünkü daireler az sayıda ve binalar küçüktür. Güvenlik için binaların 60-70 daire ile yurt statüsü kazanması beklenir. Az sayıda daireden oluşan butik yurtlarda genellikle kart okuyucular ya da parolalarla açılan, bazı okullarda ise standart kilitlere sahip olan güvenli kapılar bulunur.

Apartman dairelerinde şimdiye kadar bir hırsızlık vakası ya da eve dışarıdan izinsiz girme görülmemiştir. Malta güvenli bir ülkedir.

Malta aile yanı öğrenci konaklaması

Farklı bir konaklama yöntemi aile yanı odalardır. Öğrenciler ile okulda görüşüp, ardından yalnız kalmak ya da farklı insanlarla sosyalleşmek isteyen adaylar için tercih edilir. Aile günde iki öğün yemek vermektedir. Öğrenciler böylece her gün yemek bulmaya çalışmayacaktır. Aile odanızı pansiyon gibi görmektedir. Konaklamalar okula yakın konumlarda bulunurlar. Yürüyerek dil okuluna ulaşabiliriz.

Odayı size anahtarını teslim ederek verir ve sosyal özgürlük alanınıza yaklaşmaz. Genellikler adayların aklında aile yanı konaklamalarda özel yaşam ve kişisel alan sorusu oluşur. Bu konularda her avrupa insanı kadar mesafeli ve dikkatlidirler. Öğrenci elbette karşı taraf da müsaitse istediği zaman pratik yapabildiği, yemeklerinin verildiği, sorularının cevaplandığı, odasının haftada bir temizlendiği, akşamları sessiz ve rahat uyuduğu bir konaklama düşünmelidir.

Malta’lı Aileler nasıl insanlar?

Malta insanı yardımsever, sıcak kanlı, konuşkan ve görgülü insanlardır. Genellikle dil okulları için öğrenci kabul eden aileler evlerinin boş kalan odasını kiraya vermek isterler. Okul tarafından talep edilen şekilde düzenlenen ve öğrencinin gereklerini sağlayan bir oda öğrenciye kiralanır. Aile siz de istekli olduğunuz sürece sizle sohbet eder, pratik yapmanızı sağlar, sorularınız oldukça yanıtlar. Malta’lı aileler ile zaman geçiren öğrenciler güzel anılar ve dostluklarla Malta’dan ayrılabilir. Malta hakkında daha çok bilgiye ulaşıp Malta’lı aileleri daha yakından tanıyabiliriz.

Malta aile yanında yemekler nasıl?

Aile kendi yediği düzende yemekleri günde iki defa dil okulu öğrencisi ile paylaşır. Belirli bir dini inanış ya da alerjiler nedeniyle yememeniz gereken gıdalar varsa aile yemeklerinden bunları çıkarır. Eğer yemeklerle ilgili düzenleme isterseniz okul bunları kibarca aileye aktarır. Bizlere bildirmeniz yeterli olacaktır. Ec Dil okulu’nun Aile yanı konaklama bilgi sayfasına ilgili bağlantıdan ulaşabiliriz.

Okula ait özel daire

Malta’da konaklama için sunulan en konforlu seçenektir. Öğrenciye özel tek odalı stüdyo dairedir. Daireler içerisinde bir banyo, mutfak, elbise dolabı,  yatak, kanepe, çalışma masası içerir. Dairede en fazla iki kişi konaklayabilir. Adaylar tek başına ya da birlikte dil eğitimine geldiği arkadaşı ile daireyi kiralayabilir. Eğer öğrenci bir arkadaşı ile geliyorsa ve aynı sürelerde eğitim alıyorsa konaklama masraflarını azaltabilir ve kendilerine özel bir dairesi olur. Tek kişilik konaklama için de yalnız kalmak oldukça keyifli ve huzurludur.

Bu apartman dairesi yalnızca EC dil okulunda sunulur. Okulda bu özellikte yalnızca birkaç daire bulunur. Genellikle yakın tarihlerde başlayacak kurslar için yer bulunmaz. Yer bulunabilirse beklemeden onaylanması sağlıklı olur. Haftada bir daire okul görevlileri tarafından temizlenir. Dairenin faturaları okula aittir. Ev içerisindeki aksaklıklar okul tarafından çözülür.

Otel konaklama

Malta dil okulu öğrencileri için sunulan en konforlu ve keyifli konaklamadır. Çok masraflı bir seçenek olsa da öğrenciler için her gün temizlenen, sabah- öğle- akşam yemek verilen, varsa otel spa ve diğer imkanlarından yararlanılan çok keyifli bir konaklama imkanıdır.

Okulların sunduğu paket fiyat olarak verilen otel konaklamaları ile okulların otellerden fiyat alarak size kiraladıkları odalar farklıdır.  Okullar içinde ESE ve IELS dil okulu kendilerine ait otellerden konaklama sunar. Bu iki okulun oteli birbirinden farklıdır. ESE lüks bir otelde konaklama hizmeti sunar. IELS orta sınıf bir bütçe otelinde hizmet verir.

Okulların dışarıdan oda satın alarak size verdiği otellerse sürekli olarak yabancı turistlerin kaldığı işletmelerdir. Bunlar genellikle St Julians kentinde yer alan lüks otellerden ya da şehir dışında yer alan bütçe otellerinden seçilebilir.

Öğrencinin kendi imkanları ile bulacağı daireler

Malta konsolosluğu öğrenci vizesi için okullardan alınmış ve okul faturası ile düzenlenen konaklamaları tercih etmekte. Öğrencilerin Malta’ya gelerek ev problemleri yaşamaları, evsiz kalmaları, aşılamayan ev sorunlarında eğitimlerine olan ilgilerinin azalarak ev ile mücadele etmelerini uygun bulmuyor.

Malta öğrenci vizesi için istenen evraklarda; “eğitim süresi boyunca satın alınmış konaklama bilgisini içeren faturalar” da bekleniyor. Ev bulmak resmi prosedürlere göre daha kolaydır. Dil okulu öğrencileri Malta’da ev arama sitelerine girerek kendi kriterlerine uygun bir ev bulabilir. .

Burada dışarıdan ev bulmanın yasal olarak zorluğu bulunmakta. Ev sahipleri size 6 aylık faturalar kesemiyorlar. Bunun yerine basit bir kontrat ile evi aylık olarak kiralıyorlar. Bu durumda konsolosluğa net bir bilgi ile dönmek mümkün olmuyor. Kimi adaylar kira kontratı ve ev sahibinin telefon numarası ile başvuru yaparak vizelerini Malta’dan uzatıyor, eğitimlerini uzatırken okuldan konaklama satın almıyorlar ve kendileri bulmayı tercih ediyorlar

Okuldan alınmayan dairelerde yaşanan sorunlar

Malta dil okulu konaklaması için Okuldan aldığımız dairelerde sorun yaşadığımızda çözüm kolaydır. Danışman ya da okula bildirerek çözüm bulabiliriz. Okulların konaklama sorunlarını çözmek için çalışanları vardır ve çözülen sorunlar için ücret alınmaz.

Ancak dışarıdan daire tutulduğunda ev sahibi sorunun kiralayan tarafından çözülmesi gerektiğini söyleyerek masrafın kiradan düşülmesini isteyebilir ya da sorunu çözmek istemeyerek sizi yalnız bırakabilir. Malta ile ilgili teknik çözümlere hakim olmadığından adayların teknik işlerin çözümü için çok para harcamasına neden olabilir. Öğrencileri günlerce sürecek bir çözüm sürecine sokabilir. Bu eğitim motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir.

Malta’da nerede konaklanır?

Malta’da dil okulu öğrencilerinin çoğu öğrenci apartmanlarını seçiyorlar. Geri kalan büyük bir çoğunluk aile yanı konaklamalara yönelir. Konfor ve düzen seven öğrenciler genelde otel odaları, tek kişilik daire ya da öğrenci apartmanlarının üst seviye seçeneklerine yönelmekteler. Çok az bir kısım kendi dairesini bulmak için çaba gösterir. Bu vize ve konaklama sürdürebilirliği olarak riskli bir seçim olabilir.