Malta bankaları hakkında

Malta bankaları ada içerisinde 30’a yakın özel ve 2 adet devlet bankası bulunur. Malta’da banka yasa ve işlemleri çok sıkı denetimlerle yürür. Bu nedenle tüm süreçler yavaş ve zor olabilir. Öğrenciler Malta’da bir banka hesabına ihtiyaç duymuyor olabilir. Sadece birkaç ay için Malta dil okulu kaydı olup gelen öğrenciler genellikle düzenli bir birikim yapmadıkları için banka hesaplarına ihtiyaç duymazlar. Bunun yerine Malta’da bulunan atm para makinelerinden para çekerler.

malta bankalari
Bir malta HSBC Bankası

Malta’da 30 kadar banka var. Aşağıdaki liste; Malta’nın en büyük ve güçlü bankalarına aittir.

Malta’da para çekmek

Malta’da tüm para makinelerinden banka kartı ile para çekilir. Ortak atm sistemi Malta’da mevcuttur ve her para çekiminde % 2 komisyon alır. Marketler, bazı restoranlar ve işlek caddelerde bulunan kısa boylu ve bankalara ait olmayan para makinelerinden kaçınmak kazançlı olabilir. Bu makinelerin komisyon oranları yüksektir.

malta atm para çekmek. türk banka kartıyla euro çekmek mümkündür.
Malta ATM para makinesi

Paranın banka hesaplarında tl ya da Euro olarak bekliyor olması fark etmez. Yabancı bir atm’de banka kartına tanımlı hesap ile işlem yapılır. Varlık hangi hesapta ise banka müşteri hizmetlerini arayarak adayların bu karta hesap tanımlatmaları gerekir.

Malta Bankaları Çalışma Saatleri

Malta bankaları sabah 08:30’da açılır. Akşam 18:00’da kapanır. Bu öğrenciler için bir problem oluşturmaz çünkü atm 24 saat hizmet vermektedir.

Malta’da banka hesabı açmak

Malta’da banka hesabı açmak en az 6 ay kadar sürdüğü için kısa süreli dil eğitimi öğrencilerine önerilmez. 1-2 sene için Malta’da kalmak isteyen adaylar bir hesap açtırmak için başvurabilir. Malta’da Banka hesabı için gerekli evraklar;

  • Pasaport
  • Öğrenciliği belirten evraklar
  • Vizeniz
  • Oturma izniniz
  • Türkiye’de bulunan banka hesabı için alınmış İngilizce dökümler.

Bu Türk hesaplarınızda bir süredir para bulunmalıdır ve sponsor kabul edilmez. Bu koşullara uyan öğrenciler hesap açtırabilirler. Seçilen Malta Dil Okulu eğer talep edilirse banka hesabı açmak konusunda destek olacaktır.

Türk bankalarının Malta Şubeleri

Malta’da Yapı Kredi, Garanti Bankası, Akbank şubeleri bulunmaktadır. Bu şubeler sadece kurumsal hizmet için çalışmaktadır. Bireyler bireysel hesap sahipleri kullanamaz. Bankamatik bulunmaz.