Malta seyahat sağlık sigortası –  Salgın sonrası dönem

Malta dil okulları için covid salgını öncesi dönemde farklı ülke kaynaklı bir çok sigorta firmasından alınan teklifler değerlendirilerek öğrencilere hediye edilmesi yoluna gidiliyordu.

Salgın süresinde sigortalar birçok farklı dünya ülkesindeki gezginlerin salgın sırasında masraflarını üstlenmemiştir. Wayout ile yurtdışında bulunan hiçbir öğrenci sağlık sigortası kullanmak durumunda kalmamış, hastalanmadan ülkemize geri getirilmişlerdir. Ancak bundan sonraki süreçte sigortaların okuldan satın alınmasına ya da guard.me adında sigorta kapsamı ve öğrenci poliçeleri ile bilinen güçlü bir sigorta firmasından yine ücret karşılığı alınması yoluna gidilecektir.

Malta dil okulları arasından seçim yapıp kaydınızı yaparken size tarafımızdan okulunuzun hangi sigorta ile çalıştığı söylenecektir. Sigortanın varsa Türkiye kaynağından daha uygun teklif alınması denenir. Buna göre seçim yapılarak sigorta yaptırılır. Sigorta masrafları öğrenci tarafından karşılanmaktadır. Artık eski tip hediye edilebilir uygun fiyatlı sigortalar öğrenciyi riske atmaktadır.

Hangi sigortayı kullanmalıyım?

Danışman firmalar içinde hediye edilen ucuz konsolosluk poliçeleri ile seyahat etmek yerine daha kapsamlı ve güven oranı yüksek poliçeler tercih edilmelidir. Acıbadem, Aksigorta, Alianz, Anadolu, Aviva, Axa Oyak, Başak, Groupama, Chartis, Sigorta Ergo İsviçre, Erika, Eureko, Fıba, Generali, Güneş, Guard.me, Güven Hayat, Hdi, Işık, Mapfre, Sampo, Yaşam, Ray, Şeker, Türk Nippon, Ziraat, Zürich konsolosluğun öğrenci vizesi için kabul ettiği yurtdışı zorunlu seyahat sağlık sigortası firmalarıdır. 

Yeni normal sürecinde sadece guard.me ya da okulun kendi sattığı poliçeler önerilmektedir. Malta dil okulları sağlık sigortalarında okullar haftalık 12 € bedel ile sağlık sigortası satmaktalar. Seyahat sağlık sigortası Malta’dan dönüşünüzden itibaren 15 gün daha geçerli olmalıdır.

Malta sağlık sigortası hastaneler ve salgın sonrası gerekler.
Malta Hastaneleri

Malta’da acil durumda aranacak numaralar

Acil durumlarda aranacak numaralar da öğrenciler için rehberlerinde kayıtlı tutulması gereken bilgilerdir.

  • Ambulans 196,
  • Acil Ambulans 112,
  • Polis +35621221111 
  • Okul 7/24 destek hattı: okul kabul belgenizde kendi okulunuz için özel bir numara vardır.

Malta Devlet Hastaneleri

Mater Dei Hospital
B’Kara By-pass
B’Kara MSD 2090
Tel: 356 25450000
E-posta:mdh@gov.mt

Gozo General Hospital
Victoria.
Tel: 356 21561600
Faks: 356 21560881

Malta Eczaneleri 

Türkiye’deki gibi mesai saatleri ve nöbet usülü çalışmaktadır. Ufak problemler için doktora gitmeden eczaneye gidebilirsiniz. Eğer basit bir ağrı kesici, mide rahatlatmak için ilaçlar ya da vitamin desteklerine ihtiyacınız varsa, bir çok eczanede bu ilaçlar reçetesiz verilmektedir.

Nöbetçi eczane listesi: https://www.pharmacy.com.mt/roster/

2012 PWC raporlarına göre Malta avrupada en iyi 6. Sağlık hizmetini sunan ülke. Buna rağmen sağlık sigortaları diğer ülkelere göre oldukça uygun fiyatlıdır.

Malta Hastane Masrafları

Malta hastane masrafları sigortanızın karşıladığı kadarıyla ücretsizdir. Malta sağlık sistemi çok başarılı ve hızlı tedaviler sunar ancak bunun karşılığını sigorta firmasından alır. Bu nedenle hastane giderlerini karşılayan firmalarla çalışmanız gerekir. Salgın öncesi düzende Türkiye’den yaptırılan sigortalarda sağlık sorunu yaşayan öğrenciler önce ödemelerini Malta hastanelerine yapıyor, ardından hastanelerden aldıkları fatura ve doktor raporu ile ödemelerini Türkiye’de geri tahsil ediyorlardı. Yeni düzende artık sağlık sigortasının gidilecek ülkeden alınması daha uygun görülüyor. Böylece ödemeler için bir ara bekleme yaşamadan ya da kendi varlığınızdan para ödemeden, sigorta tarafından giderlerin karşılanması hedefleniyor.