Malta ulaşımı hakkında bilgi ve seçenekler

Malta bir ada ülkesidir ve ulaşım birkaç sene önce yenilenerek çok modern ve hızlı hale getirildi. Ada içerisinde tek bir insanın yaşadığı yerlere dahi ulaşım hattı konulmuştur. Otobüsler her yeri çevresel olarak dolaşır ve genellikle vaktinde gelir. Malta otobüsleri çok yeni, modern, temiz ve güvenlidir.

Otobüs dışında Malta’da taksiler ile ulaşım kurulur. Taksiler masrafına rağmen çok kullanılır. Kiralık otomobiller, uber ve birkaç benzeri firma, kiralık elektrikli scooter’lar, motosikletler, küçük feribotlar ve bisikletlerle ulaşım sağlanır.

Dil Okulu fiyatları, bilgiler ve bize ulaşmak için ilk sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

Malta otobüsleri

Malta otobüsleri okulların ve konaklamaların önünden ya da yakınlarından da geçerek tüm adayı dolaşan hatlara sahiptir. Malta içerisinde ulaşım için otobüs kullanmak doğru olabilir. Özel araçlar ile aynı anda çıkan otobüsler genellikle aynı noktaya daha hızlı varmaktadır. Araba genelde çocuklu bireyler, gün içerisinde çok sık araç kullanmak durumunda kalan çalışanlar ya da hobi nedeniyle kullananlar tarafından tercih ediliyor.

Malta ulaşım için genellikle otobüs tercih edilmektedir.
Malta otobüsleri

Malta’da otobüs ücretleri

Malta otobüs biletleri tek biniş için aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Bunun yerine aylık akbil olan Tallinja kart almak önerilir..

 • Gündüz kış aylarında 1.5 €
 • Yaz aylarında 2 €
 • Gece hatlarında: 3 €

Malta Otobüs kartı, (akbil);  

Malta’da Otobüslere ay boyunca belli bir indirimli ücretle binilmesi için verilen aylık kullanım kartları Tallinja adını almıştır.

Tallinja kart ücreti üç ay için 55 € ve bir defalık 10 € kart ücretidir. Bu otobüs kartını 3 ay altı eğitime gelen öğrenciler çıkaramazlar. Daha kısa bir dil eğitimine gelen öğrenciler yetişkin kartı çıkarır ve her kullanıma 75 sent öderler. 26 € luk seyahat gerçekleştirirlerse yeniden bakiye yüklemeleri gerekir. Her yükleme sonrasında kart yine her bir yolculuk için 75 sent almaya devam eder. 75 sent 0.75 eurodur. Malta’da akbil bir yaşam masrafıdır.

Tallinja card nereden alınır?

Tallinja kart henüz Malta’ya gitmeden internetten alınabilir. Ancak yüklü bir posta masrafı olacağından Malta’ya gittiğinizde almanızı öneriyoruz. Malta Sliema kentinde Ferries 2 konumunda otobüs durağının yanındaki bilet ofisinden Tallinja kartınızı alabilirsiniz. Ayrıca şehir içinde bir çok yerde satış yetkilisi olmuş mağazalar bulunur. Bu mağazalardan da kartınızı almanız mümkündür.

Malta otobüs saatleri

Gece 23:00’a kadar en azından her saatte 4 kez otobüs gelir. Gece 24:00 sonrası Malta otobüsleri her saat başı duraklara gelmektedir.  Trafik terstan akar. Öğrenciler sıklıkla karıştırıp yanlış tarafa doğru giden otobüslere binerler.

Gece saatlerinde yalnızca aşağıdaki hatlarda otobüs dolaşmaktadır. Bu öğrenciler için konaklama, şehir merkezi ve gece sosyalleştikleri noktalar arasında hareket etme imkanı sağlar.

 • N10 San Giljan – Zurrieq  
  N11 San Giljan – Cirkewwa
 • N11A San Giljan – Bugibba
 • N212Sliema-Bugibba
 • N12 San Giljaan – Birkirkara
 • N13 Valletta – San Giljan.
 • N91 San Giljan – Marsaskala

Malta taksi

Malta taksileri siyah ve beyaz olarak iki renkte hizmet verir. Beyaz renkli taksiler kişiye özeldir. Siyah renkli taksiler dolmuş olarak çalışır. 4 kişi alır ve hedefine doğru hareket eder. Dolmuş taksiler daha çok havalimanları ve St Julians okul bölgesinde hizmet verir.

Dolmuşlar taksilere göre daha uygun fiyatlıdır. Hareketli saatlerde hızla dolar, günün sakin saatlerinde 10-15 dakikaya varan bekleme süreleri söz konusu olabilir.

Malta taksi ücretleri ve taksilerin farkları.
Malta taksi fiyatları

Malta Taksi Durakları Telefon Numarası:

 • any.cab –: internetten rezerve ediliyor.
 • eCabs –: +35621383838
 • Hicabs –: +35621372137
 • William’s Garage –: +35679575146
 • Yellow Cabs – :+35622982298
 • Belmont Garage (Gozo) :556962
 • Frephone Taxis :0800-773770
 • Sydney Garage : 236641, 310177, 099 9055
 • Wembley Motors : 374141, 374242

Malta araba kiralamak

Malta’da araba kiralayarak toplu taşımaya göre hedefe çok daha uzun sürede gidilir. Malta dar ve çoğunlukla trafik olan yollara sahiptir. Park yeri bulmak çok zor ve park ücretleri masraflıdır. Bu nedenle tercih edilmez. Standart bir araç kiralamanın aylık masrafı 450 €, günlük kiralamanın 15-25 €’dur.

Malta’da araba kiralayabileceğiniz iki güçlü firma Kayak’ dır. Bir çok kiralık araç imkanını listelemektedir. Europcar, Eurorental, Avis, Herts gibi firmalar Malta’da araba kiralama ofisleri bulundururlar.  Kiralık araç bürolarına giderek yüz yüze bir görüşme yapmak faydalı olabilir.

Malta’da trafik çok yoğun ve sıkışıktır. Sürücüler sürüş kurallarına pek dikkat etmez ve genelde sinyal kullanmazlar. Şehir içinde bu kurallara daha fazla dikkat etseler de merkez bittikten hemen sonra eski sürüş dinamiklerine geri dönmekteler.

Malta’da bisiklet kiralama 

Malta yokuşlu bir ada. Malta’da bisiklet ile ulaşım sağlamak isteyen öğrenciler bir bisiklet edinebilirler. Günlük 10 € ya bisiklet kiralanabilir, Türkiye’den bisikletinizi götürebilirsiniz ya da orada eğitim sürenizde size eşlik edecek bir bisiklet satın alabilirsiniz. St Julians ve Sliema sahil kordonu boyunca bisikletle gezebilirsiniz ya da uzun yollar giderek tarihi yerleri görebilirsiniz. Malta Dil okulu ve öğrenci konaklaması arası bisiklet ile ulaşılabilir bir rotadır.

Malta bisiklet kiralamak ya da satın alarak eğitim boyunca kullanmak mümkündür.
Malta bisiklet kiralama

Tallinja Bike adlı bisiklet kiralama sistemi tüm şehirlerde kullanılıyor. Tallinja kartınızla ya da kredi kartı ile bisikletleri bir duraktan alarak ulaşacağınız yerdeki duraklara bırakabilirsiniz.

Bağımsız bisiklet kiralama merkezleri;

Raleigh Bikes (Tel: 336750) 93a Triq it-Tori, Sliema
Shine Wheel Bicycle Centre (Tel: 654791) 60 Triq San Patriziju, Birzebbuga
The Cycle Store (Tel: 432890) 135 Triq il-Kungress Ewkaristiku, Mosta
Victoria Cycle & Tony Shop (Tel: 553741) Pjazza JF Kennedy, Victoria, Gozo

Malta havaalanından Sliema’ya ulaşım

St Julians‘a (Maltaca: San Giljan) giden iki otobüs bulunuyor. Bunlardan biri x2. X2 65 dakika kadar sürede Malta dil okulu bölgesine ulaşır. Çok ucuzdur 2-3 € ücret alır ancak yavaştır. 8 ve x4 numaralı otobüs daha hızlı gider.

Havalimanından St Julians’a ulaşmanın en hızlı yolu 20 dakika seyahat süresi ile taksidir ve 20 € ücret almaktadırlar.

www.any.cab bu konuda uygun fiyata taksi göndermektedir.

Eğer malta dil okulu öğrencisi olarak geliyorsanız okullar sizi karşılama görevlisi göndererek havalimanından alacaklar. Bu standart olarak pakete dahil sundukları bir hizmettir.