Malta Dil Okullarına giderken vize için önkoşullardan biri yurtdışı seyahat sağlık sigortasıdır. Bu sigorta dikkatle seçilmeli ve konsoloslugun kabul ettiği sigorta firmalarından biri ile çalışılmalıdır. Kabul edilen firmalar;

ACIBADEM SIGORTA
AKSIGORTA
ALIANZ SIGORTA
ANADOLU SIGORTA
AVIVA
AXA OYAK
BASAK GROUPAMA
CHARTIS SIGORTA
ERGO ISVICRE SIGORTA
ERIKA
EUREKO SIGORTA
FIBA SIGORTA
GENERALI SIGORTA
GUNES SIGORTA
GUARD.ME
GUVEN HAYAT
HDI SIGORTA
ISIK SIGORTA
MAPFRE YASAM SIGORTA
RAY SIGORTA
SEKER SIGORTA
TURK NIPPON SIGORTA
ZIRAAT SIGORTA
ZURICH SIGORTA

Malta’da sağlık sorunu yaşarsanız orada gideceğiniz doktorun rahatsızlığınızı anlatan raporuna ve hastane faturasına ihtiyacınız var. Orada yapacağınız masrafı buraya döndüğünüzde sigorta firmanız ödeyecektir. Sistem sizin faydanıza çalışsa da dikkat etmeniz gereken şeyler var. Standartları belirlenmiş bu sigortalar özellikle çok limitli ve sınırları olan sistemlere sahip. Harcamalarınızı size yaptırıyor, sonrasında dönüşünüzle birlikte ödemelerinizi almak için firmalarla mücadele etmek durumunda kalıyorsunuz. Bu çok sağlıklı bir süreç değil. Eğer sağlık ile ilgili desteğin daha sorunsuz olmasını istiyorsanız okullardan sağlık sigortası almak daha mantıklı. Böylece masraflarla ilgili orada çalışma yaparlar ve sizin mücadele etmenize gerek kalmaz.

Malta Sağlık sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler;

Ucuz sağlık sigortalarını firmalar öğrencilere hediye etmektedir. Bu sağlık sigortaları 92 günü aşan seyahatleri prim gün sayısı seyahat süreniz kadar olsa bile karşılamamaktadır. “Özel maddelerde Bu poliçe en fazla birbirini izleyen 92 gün süren seyahatler için geçerlidir. TC sınırları içerisine giriş yapılmadan 92 günü aşan seyahatlerde yeni bir poliçe düzenlense dahi teminatlar geçeriz olur ve bu süre uzatılamaz.” Tarzı ibareler bulunmaktadır. Bu dil eğitimi süresince malta dil okulları için seyahatinizde sizi tehlikeye sokar. Örneğin 6 aylık bir dil eğitimine katıldınız, 100. günde rahatsızlandınız. Sigortanız olduğunu düşünüyorsunuz ve hastaneye gidip tedavi oluyorsunuz. Ülkeye döndüğünüzde bu masrafı almaya çalışırsanız sigorta firması ödeme yapmayacaktır.  Buna uygun bir sigorta talep etmeniz gerekir. Firmalar Türk usulü cevaplarla “herşeyi kapsıyor tabii, olur mu öyle şey.” diyerek geçiştirmeye çalışırlarsa örnek poliçe isteyerek şartlarını mutlaka okuyun.

Her rahatsızlığınızda ayrıca her hastane ve eczaneye girip herşeyi kendi kararlarınızla almamalısınız. Sıkıntı yaşadığınız anda çok acil bir müdahale hariç size verilen sigortanın üzerindeki telefon numarasını arayarak yerinizi bildirip, rahatsızlığınızı anlatarak kendilerinden yönlendirme istemelisiniz. A hastanesi yerine sizi B hastanesine göndermek isteyebilirler. Buna uymak durumundasınız. Gerçek aciliyet durumlarında ise ilk müdahalenizden sonra rahatladığınızda siz ya da bir arkadaşınız yine telefonu arayarak sormalı.

Herkese önerimiz Türkiye’deki sigorta firmalarından aldıkları poliçelerle vizelerini aldıktan sonra, malta dil okullarından mutlaka sigorta almasıdır. Bunun için bize ulaşarak dil okulu kaydında durumu bildirin ve destek isteyin.

196total visits,1visits today